Dożynki Gminne 2015

Dożynki Gminne 2015
10.09.2015

          W dniu 6 września 2015 roku odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie celebrowana przez Biskupa Pomocniczego diecezji radomskiej ks. dr Piotra Turzyńskiego w asyście księży. Po Mszy Św. barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury. Część wieńcową rozpoczął zespół folklorystyczny ?Kozenianka ? z Kozenina, natomiast uroczystego otwarcia i powitania gości dokonał Wójt Gminy Sławno ? Tadeusz Wojciechowski. W gronie przybyłych gości znaleźli się i m.in.: ks. dr Piotr Turzyński Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej, Elżbieta Radziszewska Wicemarszałek Sejmu RP, Artur Ostrowski Poseł na Sejm RP, Sławomir Wasilczyk ? Dyrektor Generalny Województwa Łódzkiego, Maria Kaczorowska ? dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, Hieronim Hubar ? z-ca dyrektora Departamentu ds. Kultury Fizycznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, Marcin Skorupinski z Kancelarii Sejmiku Łódzkiego, Marianna Sołtysiak przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Opocznie, Rafał Kądziela Burmistrz Opoczna, Paweł Werłos Wójt Gminy Mniszków,  Michał Stępień Wójt  Gminy Poświętne,  Jacek Ciesielski Wójt Gminy Białaczów, przedstawiciele instytucji i służb powiatowych, Radni Rady Gminy, strażacy, sołtysi, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz społeczność  lokalna. W dożynkową atmosferę zebranych wprowadził dr Jan Łuczkowski ? były dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, a prowadzącymi uroczystości dożynkowe były: p. Małgorzata Rafalska i p. Marianna Śmiechowska.

Starościną tegorocznych Dożynek była Pani Ilona Biskup z Wygnanowa, która wraz z mężem Łukaszem prowadzi gospodarstwo rolne  o powierzchni 46 ha, z czego 12 ha to grunty dzierżawione. Gospodarstwo ukierunkowane jest  głównie na produkcję roślinną  zwłaszcza na uprawę rzepaku ozimego, uprawia również zboża: pszenica, jęczmień, pszenżyto, gryka, kukurydza na kiszonkę, ziemniaki, a także   hoduje trzodę chlewną. Pani Ilona ukończyła studia wyższe o specjalności rolniczej na SGGW w Warszawie. Wspólnie z mężem wychowują dwuletniego syna.

Starostą był Pan Tadeusz Chmal mieszkaniec wsi Kozenin. Wraz z żoną Renatą prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 23 ha z czego 10 ha to grunty dzierżawione . Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie  jest trzoda chlewna, hoduje się  w cyklu zamkniętym 18 szt. macior oraz 400 szt.  tuczników rocznie. W gospodarstwie uprawia się  również zboża: pszenicę, jęczmień, pszenżyto, rośliny strączkowe. Wspólnie z żoną wychowują troje dzieci. Starosta dożynek wręczył wójtowi ? Tadeuszowi Wojciechowskiemu chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, a starościna bukiet kwiatów wręczyła Przewodniczącemu Rady Gminy ? Arkadiuszowi Knapowi. Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy dożynek zostali poczęstowani chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża. Dla przedstawicieli firm i instytucji które w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju gminy, wójt przekazał bochny chleba i podziękowania.

Dożynki stały się okazją do uhonorowania wyróżniających się mieszkańców w popularyzacji i rozwoju kultury ludowej naszego regionu.  Aktu wręczenia dokonywali:

  • Sławomir Wasilczyk ? Dyrektor Generalny Wojewody Łódzkiego,
  • ks. dr Piotra Turzyński Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej
  • Elżbieta Radziszewska ? Wicemarszałek Sejmu RP,
  • Artur Ostrowski  - Poseł na Sejm RP
  • Tadeusz Wojciechowski  - Wójt Gminy Sławno

Postanowieniem Prezydenta Bronisława Komorowskiego na wniosek Wojewody Jolanty Chełmińskiej z inicjatywy Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego

  • "Złotym Krzyżem Zasługi"  odznaczona została Rozalia Rogulska,
  • "Srebrnym Krzyżem Zasługi" odznaczeni zostali: Genowefa Bielas, Apolonia Biskup oraz Piotr Rudzki

Podczas dożynek jak co roku nie zabrakło także stoisk przygotowanych przez poszczególne sołectwa z terenu  gminy Sławno. W tym roku było ich aż 28 z sołectw: Antoninów, Antoniówka, Bratków, Celestynów, Dąbrowa, Dąbrówa, Gawrony, Grążowice, Grudzeń Kolonia, Grudzeń Las, Józefów, Kamień, Kozenin, Kunice, Ludwinów, Olszowiec, Ostrożna, Psary, Prymusowa Wola, Sławno, Sławno ? Kolonia, Szadkowice, Trojanów, Tomaszówek, Unewel, Wincentynów, Wygnanów, Zachorzów ? Kolonia stoiska zachwycały. Można było na nich spróbować tradycyjnych regionalnych potraw, przygotowanych według starych, sprawdzonych receptur przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Dożynki to przede wszystkim dziękczynienie za plony, ale również doskonała okazja do spotkania, integracji. Podczas dorocznego święta plonów w Sławnie bawiły się tłumy ludzi. Na scenie zaprezentowały się również: zespół wokalno ? taneczny Kuniczanka oraz  zespół Białe Łabędzie ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. Gwiazdami tegorocznych dożynek byli: kabaret Rak oraz zespół Happy End. Natomiast do późnych godzin wieczornych uczestników zabawiał zespół DYNAMIC.

 

December 2024

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
System Informacji Przestrzennej
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku