Zespół dziecięcy Kuniczanka

Zespół dziecięcy Kuniczanka

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca  KUNICZANKA istnieje od 2006 r. Powstał w ramach projektu "Działamy razem ? Nowy Impuls" - projekt rozwojowy szkół wiejskich w województwie łódzkim współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwszym instruktorem muzycznym zespołu  był  p. Edward Rogowski, choreografem  tańca  p. Jacek Lewandowski, a w późniejszym czasie p. Alina Szymańska.  Od 2016 r. instruktorem zespołu jest  p. Zbigniew Kosylak, a opiekę nad zespołem po p. Ewie Stępniewskiej w 2019r. przejęła p. Julita Karkocha.

Celem zespołu jest podtrzymywanie tradycji ludowych, muzyki   i przyśpiewek regionu opoczyńskiego,  by ocalić je od zapomnienia i przekazywać następnym pokoleniom. Zespół swoimi występami uświetnia imprezy szkolne, gminne, powiatowe, a także wojewódzkie. W swoim repertuarze posiada szereg ludowych piosenek, zabaw dziecięcych  oraz tańców z regionu opoczyńskiego.

Dziecięcy zespół ?Kuniczanka? prezentuje swój repertuar podczas licznych imprez kulturalnych na terenie gminy Sławno. Bierze udział   w wielu  uroczystościach m.in.: Pieśni o Matce, Święto Szkoły, Stoły Wigilijne, Tłusty czwartek, Noc świętojańska   w Wincentynowie,  z okazji Dnia Babci i Dziadka, Święta Rodziny. Występuje także na dożynkach gminnych, powiatowych  i wojewódzkich. W 2008r. podczas Przeglądów Zespołów Ludowych w Rzeczycy wyśpiewał i wytańczył nagrodę specjalną ? ?Złotego Łabędzia?. Swoje umiejętności prezentował także na podsumowaniu Konkursu ?Magiczne miejsca województwa łódzkiego?;  podczas V Jarmarku Wojewódzkiego w Łodzi, brał udział w Festiwalu Folkloru ?Na styku Ziemi Łódzkiej, Mazowsza  i Małopolski?, występował na Wojewódzkim Święcie Ludowym  w Paradyżu w 2012r, na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Ludowych  w Proszeniu; prezentował swoje umiejętności w Kazimierzu Dolnym  i w Nałęczowie. Reprezentował gminę Sławno podczas V edycji Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki ?AGROTRAVEL?. W 2013 r. występował na otwarciu nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji   w Opocznie.

Swoimi występami umila  także czas ludziom starszym i chorym występując w Domach Opieki Społecznej w Łaznowskiej Woli, w Tomaszowie Maz., czy  w Rokicinach. Kilkukrotnie występował na Festynie Rodzinnym w Tomaszowie Maz. W 2011r. podczas imprezy Smaki Ziemi Łódzkiej brał udział  w konkursie ?Folk-Nuta?, gdzie zajął II miejsce,  a w 2013r. wyśpiewał I miejsce i otrzymał statuetkę Folk-Nuty   i nagrodę główną. Natomiast  w 2014r. w Prymusowej Woli podczas Festynu Folklorystycznego Województwa Łódzkiego, zespół KUNICZANKA zajął I miejsce. Podczas  II i III Przeglądu Zespołów Folklorystycznych ?Pilica tańcem i pieśnią malowana ?dziecięcy zespół KUNICZANKA   zajął dwukrotnie III  miejsce.

Na eliminacjach rejonowych XII Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2013 r.   w Opocznie zdobył wyróżnienie, a w 2014r. zespół  zajął I miejsce w eliminacjach rejonowych  i zakwalifikował się do XIII Ogólnopolskiego Festiwalu ?Staropolskie kolędowanie Radom 2014?, gdzie zdobył nagrodę główną i I miejsce.

Zespół corocznie koncertuje  w kościołach na terenie gm. Sławno, biorąc udział w ?Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek?. Często uświetnia imprezy gminne, zaprezentował się m.in. dla delegacji LGD  z Francji,  dla posłanki Elżbiety Radziszewskiej ? wicemarszałka Sejmu  Rzeczypospolitej, dla ministra Zbigniewa Włodkowskiego, dla wicepremiera i ministra gospodarki ? Janusza Piechocińskiego oraz wielu innych gości odwiedzających gminę Sławno.

W 2016 r. w MD K w Opocznie odbyły się eliminacje rejonowe XV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek ?Staropolskie Kolędowanie?  do finału w Radomiu  zakwalifikowało  Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ?Kuniczanka?. W dniu 23 lipca 2016 roku Dziecięcy Zespół Ludowy ?Kuniczanka ? uświetnił swoim występem spotkanie z pielgrzymami, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży do Diecezji Radomskiej. Zespół zaprezentował kilka pieśni i tańców z regionu opoczyńskiego za co otrzymał gromkie brawa. Młodzież z różnych zakątków świata nie kryła zachwytu i radości zarówno z występów jak i regionalnych strojów opoczyńskich. Pielgrzymi chętnie robili sobie zdjęcia z naszymi dziećmi.                                   

Zespół ?Kuniczanka? prezentując swoje umiejętności wokalno-taneczne ? uświetnił galę finałową wręczenia nagród laureatom konkursów  podczas  IX  Międzynarodowych  Targów Turystyki  Wiejskiej  i Agroturystyki AGROTRAVEL , które odbyły się w dniach  7 ? 9 kwietnia 2017 roku w  Kielcach. Bogactwo  folkowych strojów,  najcenniejsze smaki regionów, a do tego taniec i śpiew ? to przepis na wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim miłośnikom polskiej wsi. Zespół KUNICZANKA rozsławia dobre imię Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach oraz gminy Sławno.           

W czasie kilkuletniej działalności scenicznej zdobył wiele nagród  i wyróżnień. Zespół współpracuje z zespołem folklorystycznym ?Róża?  z Gawron.

Zespół występował podczas:

 • Dożynek powiatowych w Paradyżu w 2007 r
 • Święta Plonów w Sławnie w 2007 r
 • Dnia Nauczyciela w Domu Kultury w Opocznie w 2007 r
 • Z okazji Dnia "Babci i Dziadka"
 • Koncertu zespołów dziecięcych "Kuniczanka i ?Bielowianki"
 • Zespół "Kuniczanka" otrzymał nagrodę specjalną  "Złotego Łabędzia" w III Konkursie Tańca Ludowego w Rzeczycy 4 maja w 2008 r.
 • Jubileuszu 50- lecia Biblioteki w Gawronach listopad 2008 r.
 • Telewizja Łódz TVP 3 zrealizowała 24 marca 2008r. przed kościołem w Kunicach program pokazujący ?prawdziwy Lany Poniedziałek?. W pokazie wzięli udział: zespół ludowy ?Róża? oraz dziecięcy zespół ?Kuniczanka?.

Oj, lało się z nieba śniegiem i deszczem, woda zamarzła, ale mimo to strażacy niezrażeni obecnością kamer polewali obficie.

A wszystko to w pełni barw wełniaków, chust i czerwieni strażackich wozów. Potem były wspólne śpiewy o gorący poczęstunek w Szkole Podstawowej  w Kunicach. Program emitowany był na żywo w TVP 3.

 • Podsumowania projektu "Nowy Impuls" w Sali Kinowej Politechniki Łódzkiej w Łodzi 6 maja 2008 r.
 • Jubileuszu zespołu ?Mazowsze? w Łodzi ? wspólny występ
 • konkursu ?Magiczne miejsca województwa łódzkiego? w Publicznej Szkole Podstawowej nr 22 w Łodzi
 • "Wieczoru Sobótkowego" w Wincentynowie w 2008 r.
 • Dożynek Powiatowo ? Gminnych w Mniszkowie w 2008 r
 • Dożynek Wojewódzkich w Opocznie w 2008 r.
 • V Jarmarku Wojewódzkiego w Łodzi w 2008 r. Na scenie  swój dorobek  zaprezentował dziecięcy zespół  folklorystyczny ?Kuniczanka? , który przyciągał  uwagę  wielu zwiedzających dzięki przepięknym kolorowym strojom opoczyńskim. Zespół bardzo podobał się publiczności o czym świadczyły długie i rzęsiste brawa.
 • Festiwalu folkloru "Na styku Mazowsza i Małopolski" w 2008 r.
 • Festynu Rodzinnego w Sławnie
 • Przeglądu Stołów Wigilijnych w grudniu 2008 r.
 • Festiwalu po hasłem "Tacy Patroni Zobowiązują" w Proszeniu 7 czerwca w 2009 r.
 • Konferencji po hasłem "Integracja Społeczna" w 37 gminach woj. łódzkiego 16 czerwca 2009 r.
 • Dożynek  Gminy i Miasta Opoczno w Kraśnicy 6 września 2009 r.
 • Spotkania Noworocznego w Sławnie w 2010 r.
 • Wojewódzkim Święcie Ludowym  w Paradyżu w 2012r,
 • na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Ludowych  w Proszeniu;
 • W czerwcu 2012r. Zespół KUNICZANKA  prezentował swoje umiejętności wokalno-taneczne w Kazimierzu Dolnym na rynku    oraz  przed kościołem farny i w Nałęczowie.  Podczas występu skupił uwagę mieszkańców oraz  wielu turystów.
 • Reprezentował gminę Sławno podczas V edycji Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki ?AGROTRAVEL?.
 • W 2013 r. występował na otwarciu nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji   w Opocznie.
 • Swoimi występami umila  także czas ludziom starszym i chorym występując w Domach Opieki Społecznej w Łaznowskiej Woli, w Tomaszowie Maz., czy  w Rokicinach. Kilkukrotnie występował na Festynie Rodzinnym w Tomaszowie Maz.
 • W 2011-12r. Zespół uczestniczył w projekcie ?Kuniczanka - edukacyjne spotkania z kulturą   w poszukiwaniu tradycji?. Projekt ten współfinansowany był ze środków unijnych.                                                
 • 6 czerwca 2012 r. podsumowano projekt   i zorganizowano festiwal pod nazwą ?Kunice na folkowo?, w którym udział wzięli: ?Drzewiczanie?, zespół folklorystyczny ?Róża? z Gawron, zespół z Bielowic ? ?Bielowianki?  no i oczywiście? ?KUNICZANKA?.
 • W 2011r. podczas imprezy Smaki Ziemi Łódzkiej brał udział  w konkursie ?Folk-Nuta?, gdzie zajął II miejsce,  a w 2013r. wyśpiewał I miejsce i otrzymał statuetkę Folk-Nuty   i nagrodę główną.
 • Natomiast  w 2014r. w Prymusowej Woli podczas Festynu Folklorystycznego Województwa Łódzkiego,
 • zespół KUNICZANKA zajął I miejsce. Podczas  II i III Przeglądu Zespołów Folklorystycznych ?Pilica tańcem i pieśnią malowana? dziecięcy zespół KUNICZANKA   zajął dwukrotnie III  miejsce.
 • Na eliminacjach rejonowych XII Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2013 r.   w Opocznie zdobył wyróżnienie, a w 2014r. zespół  zajął I miejsce   w eliminacjach rejonowych  i zakwalifikował się do XIII Ogólnopolskiego Festiwalu ?Staropolskie kolędowanie Radom 2014?, gdzie zdobył nagrodę główną i I miejsce.
 • Zespół corocznie koncertuje  w kościołach na terenie gm. Sławno, biorąc udział w ?Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek?.
 • Często uświetnia imprezy gminne, zaprezentował się m.in. dla delegacji LGD  z Francji, w lutym 2015 dla posłanki Elżbiety Radziszewskiej ? wicemarszałka Sejmu  Rzeczypospolitej Polskiej oraz dla wielu gości odwiedzających gminę Sławno.
 • W 2016 r. w MD K w Opocznie w eliminacje rejonowe XV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek ?Staropolskie Kolędowanie?  Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ?Kuniczanka? zajął I miejsce i  zakwalifikował się do finału w Radomiu
 • W dniu 23 lipca 2016 roku Dziecięcy Zespół Ludowy ?Kuniczanka ? uświetnił swoim występem spotkanie z pielgrzymami, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży do Diecezji Radomskiej. Zespół zaprezentował kilka pieśni i tańców z regionu opoczyńskiego za co otrzymał gromkie brawa. Młodzież z różnych zakątków świata nie kryła zachwytu i radości zarówno z występów jak i regionalnych strojów opoczyńskich. Pielgrzymi chętnie robili sobie zdjęcia z naszymi dziećmi.        
 • Bogactwo  folkowych strojów,  najcenniejsze smaki regionów, a do tego taniec i śpiew ? to przepis na wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim miłośnikom polskiej wsi. IX  Międzynarodowe  Targi  Turystyki  Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL odbyły się w dniach  7 ? 9 kwietnia 2017 roku w  Kielcach.    Podczas gali finałowej wręczenia nagród laureatom konkursów  ? swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentował zespół ?Kuniczanka?.
 • Naszym artystom podziękowali zaproszeni goście. Występ naszych ?kuniczanek? szczególnie ucieszył panią Marię Kaczorowską,  dyrektora Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
 • W dniu 19 stycznia 2018r. w PSP w Kunicach Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, Dyrektor szkoły Beata Chrustowicz, nauczyciele, przedstawiciele rady rodziców oraz uczniowie gościli dr Tomasza Skalskiego ? Wiceprezesa zarządu grupy Atlas oraz Józefa Wędzonkę ? Prezesa zarządu spółki Grudzeń Las, na którym uczniowie  i rodzice podziękowali za zakup i przekazanie na rzecz szkoły w Kunicach tablic interaktywnych i komputerów.  Spotkanie uświetnił zespół dziecięcy KUNICZANKA.
 • W dniu 24 maja 2018r.  zespół KUNICZANKA uświetnił swoim występem wydarzenie sportowe jakim była XIII Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych ?Ziemia Łódzka 2018?
 • W dniu 14 września 2018r. Dziecięcy Zespół Wokalno- Taneczny KUNICZANKA uświetnił Galę Jubileuszową 25-lecia Radia Plus RADOM. Delegacja z Gminy Sławno w imieniu uczestników gali przekazała życzenia oraz tradycyjny bochen chleba na ręce ks. biskupa Henryka Tomasika oraz dyrektora Radia Plus ks. Jacka Wieczorka.
 • W dniu 16 października 2018r. zespół ?KUNICZANKA? był obecny w MDK w Łodzi, gdzie z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego p. Marka Mazura oraz Wicemarszałka Województwa Łódzkiego p. Artura Bagieńskiego otrzymał NAGRODĘ W DZIEDZINIE KULTURY. Nagroda ta, to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane przez samorząd wojewódzki za szczególne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie dóbr kultury.
 • Dnia 4 lutego 2019r. zespół KUNICZANKA swoim występem uświetnił spotkanie z właścicielami dwóch niemieckich spółek Poltank i Polthermo.
 • W dniach 14-16 czerwca 2019r. w Radomiu odbyły się Diecezjalne Dni Młodych. Program Dni Młodych zawierał spotkania modlitewne, konferencje, warsztaty i zajęcia rekreacyjne. Jedną z atrakcji były występy zespołów ludowych, także zespołu KUNICZANKA.
 • 23 czerwca 2019r.  na terenie Gminy Sławno otwarto Geopark Owadów- Brzezinki. Wydarzeniu temu towarzyszyło wiele atrakcji, które przygotowali dla zgromadzonych gości władze Gminy oraz zakład Nordkalk, obchodzący 20-lecie działalności. Wielu pozytywnych emocji dostarczył wszystkim występ zespołu KUNICZANKA.
 • Dnia 28 grudnia 2019r. zespół KUNICZANKA uczestniczył spotkaniu opłatkowo- noworocznym, które odbyło się w strażnicy OSP w Prymusowej Woli. Wśród licznie zebranych gości znaleźli się komisarz unijny ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz poseł Grzegorz Wojciechowski.
 • 14 stycznia 2020r. zespół KUNICZANKA wziął udział w nagraniu do programu  telewizyjnego ,,Fajna Polska Zimą- Uniejów i Ziemia Łódzka?.

Obecnie zespół liczy  20 dzieci: 6 chłopców i 14 dziewczynek:

 1. Maria Borkowska
 2. Oliwia Jurek
 3. Tomasz Szumielewicz
 4. Kacper Trzciński
 5. Krzysztof Podwysocki
 6. Oliwia Kobalczyk
 7. Nadia Wróbel
 8. Kacper Jurek
 9. Marta Pawlik
 10. Zuzanna Śpiewak
 11. Amelia Popecka
 12. Magdalena Oleksik
 13. Iga Rutowicz
 14. Bartłomiej Pardej
 15. Julianna Jach
 16. Weronika Kietlińska
 17. Wojciech Bielak
 18. Agata Mazur
 19. Faustyna Mazur
 20. Zuzanna Mazur

 

 

 

 

 

 

 


July 2024

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku