Ochotnicza Straż Pożarna w Prymusowej Woli

Ochotnicza Straż Pożarna w Prymusowej Woli

Ochotniczy ruch strażacki o ponad osiemdziesięcioletniej  tradycji chlubnie zaznaczył swoje istnienie na kartach historii wsi Prymusowa Wola. Przykłady poświęcenia w niesieniu ratunku i pomocy są udziałem licznej rzeszy strażaków ochotników, którzy swoją działalnością zyskują uznanie społeczne.  Walka z żywiołem ognia i sił przyrody, ratowania zdrowia, życia i mienia w obliczu wypadków, katastrof oraz zdarzeń losowych, to tylko część działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Prymusowej Woli. Członkowie OSP uczestniczą w kultywowaniu tradycji i dorobku kulturowego.

Historię powstania OSP w Prymusowej Woli datuje się na 1931 rok kiedy to z inicjatywy współwłaścicielki majątku Prymusowa Wola pani Eugenii Domańskiej i 14 osobowej grupy miejscowych rolników powstaje Ochotnicza Straż Pożarna. Aktywna postawa strażaków, wsparcie ze strony małżeństwa Eugenii i Feliksa Domańskich i miejscowej ludności przynosi wymierne korzyści. Już po czterech latach działalności tj. w 1935 r. oddana do użytku zostaje Remiza Strażacka. Kamień zakupiono za własne zgromadzone pieniądze (z imprez ? zabawy taneczne, loterie fantowe, jasełka) i składki mieszkańców wsi Prymusowa Wola. Kamień zwiozły z Żarnowa dworskie konie. Dziedzic Domański przekazał plac pod budowę i sprezentował drzewo na dach. Robociznę dostarczyli strażacy i ludzie ze wsi. Prace fachowe wykonali miejscowi i okoliczni fachowcy za małą odpłatnością. Jednostka w tym samym roku otrzymuje swój pierwszy sztandar. Lista 42 fundatorów tego sztandaru najlepiej świadczy o dużym poparciu społecznym dla strażaków oraz zapotrzebowaniu na ich służbę. Znajdujemy na niej księży, właścicieli majątków dworskich, gospodarzy, mieszkańców wsi Prymusowa Wola i okolicznych miejscowości. Jednostka przy pomocy Komendy Powiatowej OSP w Opocznie zostaje wyposażona w niezbędny jak na ówczesne czasy sprzęt a strażnica staje się głównym budynkiem wokół którego koncentruje się życie kulturalne wsi. Funkcję Prezesa OSP w latach 1931 ? 1944  pełnił Tadeusz Domański ? syn właścicieli majątku Prymusowa Wola. Naczelnikami w tych latach byli kolejno: Józef Ostrowski (rządca w dworze) w latach 1931 ? 1936r.,  Antoni Długosz 1936 ? 1938r. Franciszek Broszczyk 1938 ? 1954r.

Po latach rozkwitu OSP w Prymusowej Woli następuje okupacja hitlerowskich Niemiec, która ograniczyła działalność strażaków do pełnienia całodobowych dyżurów tzw. ?Wacht? i gaszenia pożarów. Wszelkie rozrywki i zabawy zabronione, zresztą nie czas po temu. Druhowie strażacy przez cały okres wojenny potrafili przechować swój sztandar, służył on im aż do 1981 roku, tj. do 50-lecia jednostki.

Kolejnym etapem budowania się struktur OSP w Prymusowej Woli są lata powojenne, kiedy to odradza się działalność OSP. Lata te upływają na odbudowie kraju a także infrastruktury wsi. W latach 1954 ? 1974 funkcje prezesa pełni Tadeusz Gradek a naczelnika jest Kazimierz Wiśniewski. Rok 1965 jest szczególny w życiu naszej OSP ? otrzymujemy własny samochód. Dotychczasowa remiza nie jest w stanie pomieścić zgromadzonego sprzętu, w coraz mniejszym stopniu zaspakaja potrzeby kulturalne ludności. Narasta przekonanie, że trzeba pobudować nową. Plac o powierzchni 0,80 ha uzyskano z Państwowego Funduszu Ziemi. Plac należało oczyścić i przygotować do budowy ? zrobiono to w czynie społecznym. Poza zgodą na budowę Strażnicy i planem strażacy uzyskali zapewnienie z Komendy Powiatowej w Opocznie i Gminnej Rady Narodowej w Sławnie, cyt. ?? budujecie społecznie, a my Wam będziemy pomagać?. Pierwszą kondygnacje pobudowano w ciągu roku ? wszystkie roboty ziemne i pomoc niefachowa przy murarzach wykonano społecznie, głównie siłami druhów strażaków i pomocy miejscowego społeczeństwa. Środki OSP wyczerpały się a pomocy znikąd. Rezygnuje inicjator budowy Naczelnik Kazimierz Wiśniewski,  tą funkcję przejmuje dh Tadeusz Gradek, a Prezesem zostaje dh Marian Krzysztofik. Następuje reorganizacja kraju, likwidacja powiatów, zmiany przepisów. Zdeterminowany Zarząd prosi o pomoc (interwencję) Polskie Radio i Telewizję (pismo z dn. 23.10.1978 r.). Interwencja jest skuteczna, dalsza budowa rusza, jest wreszcie pomoc gminy, nie ustępuje ofiarność społeczeństwa, są organizowane zbiórki pieniężne, loterie, zabawy, czyny społeczne itp. Budowa trwała osiem lat ? oddanie nastąpiło 30 maja 1982 roku. 

W tym okresie jednostka otrzymuje drugi sztandar, który zakupiła z własnych środków zebranych z organizowanych zabaw tanecznych. Sztandar jednostka otrzymała w 1981 roku. tj. na pięćdziesięciolecie jednostki z obowiązującą symboliką w PRL.

Foto z 1982 roku na tle nowo oddanej strażnicy. Stoją; : Stanisław Rogulski, Józef Jakubczyk, Marian Krzysztofik, Jan Kwapisz, Jerzy Ogłoziński, Zdzisław Kowalczyk, Jerzy Melka, Jan Kondaszewski, Edward Kłobucki, Stanisław Wojciechowski, Stanisław Kłobucki, Antoni Czechowski. Siedzą od lewej od lewej Marian Broszczyk, Józef Pielas, Józef Wróblewski, Mieczysław Tkaczyk, Edward Marszałek, Tadeusz Gradek, Stanisław Kosylak, Jan Melka, Stanisław Pietrzyk, Bronisław Krzysztofik, Franciszek Sadowski.

18 kwietnia 1990 r. otrzymujemy nowy samochód star 244 ? beczkowóz, to nowa jakość w życiu jednostki. Prezesem jednostki w tym czasie jest Jan Melka pełniący tę funkcję w latach 1989 ? 2011, Naczelnikiem  natomiast  Dariusz Sędkowski w latach 1991 ? 2011. Rozpoczyna się kolejny okres 12 lat dynamicznego rozwoju jednostki pod względem usprzętowienia bojowego, rozwoju zaplecza technicznego i socjalno-bytowego. W latach 2002 ? 2003 następuje dalsza rozbudowa strażnicy ? zwiększono część socjalno-bytową i przebudowano garaże (tworzą trzy boksy dla dwóch dużych samochodów i lekkiego do ratownictwa technicznego).

Rok 1995 to kolejne bardzo ważne wydarzenie. Decyzją Nr 30/01/KSRG włącza się z  dniem 8 marca 1995 roku jednostkę OSP Prymusowa Wola do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ukoronowaniem tych dobrych czasów jest ufundowanie kolejnego już trzeciego sztandaru. Uroczystość wręczenia nowego sztandaru odbyła się w dniu 15.11.2008 r. Fundatorami byli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i gminnego, zakłady pracy, radni gminy, indywidualni sponsorzy, jednostki OSP z terenu Gminy Sławno i strażacy z OSP Prymusowa Wola. Każdy fundator był wyczytywany, dokonał wbicia imiennego graweru (gwoździa) oraz upamiętnił ten fakt wpisem do księgi pamiątkowej sztandaru.

Na zebraniu sprawozdawczo wyborczym w roku 2011 wybrano nowy zarząd. Funkcję naczelnika powierzono Dariuszowi Sędkowskiemu a Naczelnikiem został Paweł Wojciechowski,  którzy sprawują je do dnia dzisiejszego. Przed nowym zarządem stają nowe zadania i wyzwania,  wymuszają na nowym zarządzie i członkach znacznego zaangażowania w dodatkowe szkolenia i obowiązki. Do jednostki napływa nowy sprzęt.

W roku 2012 zostaje utworzona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt. Dziewczęta od samego początku aktywnie włączyły się w życie miejscowej OSP, czynnie uczestniczą w zbiórkach gdzie nabywają wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz ćwiczą do zawodów sportowo pożarniczych łącząc zabawę z ciężką pracą. Grupa dziewcząt ma na celu zainteresowanie miejscowej młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jej członków do bezinteresownej służby w szeregach straży pożarnej. Zdobyta wiedza i umiejętności dają wymierne efekty w zawodach i konkursach, w których drużyna dziewcząt bierze udział. Już w pierwszym roku swojego istnienia dziewczęta zajęły II miejsce w zawodach gminnych w Sławnie kwalifikując się jednocześnie do zawodów szczebla powiatowego. Na tych zawodach już nie miały sobie równych wygrywając zdecydowanie i kwalifikując się do zawodów wojewódzkich w roku 2014 w Koluszkach. Podczas zawodów wojewódzkich po zaciętej rywalizacji znów sięgnęły po I miejsce zapewniając sobie tym udział w zawodach na szczeblu krajowym rozgrywanych w 2014 roku w Olsztynie.

W dniu 30 czerwca 2013 roku oddano do użytku dobudowaną do szczytu północnego remizy część świetlicową. Budowę zainicjował Wójt Gminy Tadeusz Wojciechowski. Rozbudowę przeprowadzono ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

OSP w Prymusowej Woli  jest jednostką o dużym potencjale ratowniczym. Na wyposażeniu jednostki są  trzy samochody ratowniczo ? gaśnicze: GCBA 5/32 Jelcz, SRt Mercedes i Ford Transit. Na wyposażenie samochodów składa się sprzęt hydrauliczny, piły do stali, betonu, drewna, pompy szlamowe, sprzęt do ratownictwa medycznego, sprzęt do ratownictwa wodnego.

Jednostka OSP Prymusowa Wola wielokrotnie brał udział w niebezpiecznych akcjach ratowniczych podczas usuwania skutków pożarów, miejscowych zagrożeń. W roku 1997 strażacy ochotnicy z naszej jednostki usuwali skutki powodzi w Lewinie Brzeskim w woj. opolskim. W 2008 roku usuwaliśmy skutki skutków trąby powietrznej która przeszła w Gorzkowicach w powiecie piotrkowskim. W roku 2011 roku, wraz z kilkudziesięcioma innymi jednostkami, usuwaliśmy skutki nawałnic, które przeszły przez gminy Paradyż, Białaczów, Żarnów i Opoczno.

W ponad osiemdziesięcioletniej historii druhowie z naszej jednostki za ofiarność, męstwo i ogromne zaangażowanie w działalność społeczną byli nagradzani medalami i odznaczeniami.  Złotym Znakiem  Związku nagrodzeni zostali: Kazimierz Wiśniewski ? 1974 r., Melka Jan s. Juliana ? 1999 r., Tadeusz Gradek ? 2006 r., Melka Jan s. Karola ? 2008 r. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczeni zostali:  Marian Krzysztofik ? 1999 r., Melka Jan s. Juliana ? 2008 r. Ponadto 31 druhów posiada  Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, 39 - Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa a 43 Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

Aktualnie w szeregach jednostki jest 35  członków czynnych, 9 honorowych i 4 wspierających. Przy OSP działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt.

 

 

 

ZARZĄD OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W PRYMUSOWEJ WOLI  

Prezes
dh Dariusz Sędkowski ? Prezes  

 

dh Grzegorz Gajewski - Wiceprezes
dh Łukasz Filipczak ? Wiceprezes - Naczelnik
dh Jakub Sędkowski - Zastępca Naczelnika
dh Łukasz Jakóbczyk ? Sekretarz
dh Wojciech Ogłoziński ? Skarbnik
dh Andrzej Kowalczyk ? Gospodarz
dh Łukasz Kwapisz ? Kronikarz
dh Filip Pietrzyk ? Członek

KOMISJA REWIZYJNA

dh Sławomir Michoń ? Przewodniczący
dh Kamil Kowalczyk ? Wiceprzewodniczący
dh Witold Nagiel ? Sekretarz

 

Zebranie sprawozdawczo wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Prymusowej Woli - 2021 rok

Zebranie sprawozdawczo wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Prymusowej Woli - 2016 rok

Grudzień 2024

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
System Informacji Przestrzennej
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku