Tegoroczne Dożynki w Gminie Sławno odbyły się 30 sierpnia. Ze względu na pandemię koronawirusa, tradycyjne Święto Plonów zostało ograniczone do uroczystej Mszy Świętej dożynkowej, odprawionej na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie oraz krótkiej części wieńcowej.
Mszę polową koncelebrowali proboszczowie Parafii z terenu Gminy Sławno. Oprawę Mszy Św. uświetniła orkiestra dęta pod kierunkiem Piotra Wasilewskiego oraz Michała Wilka Organisty z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie.
Po Mszy świętej Wójt Gminy Pan Tadeusz Wojciechowski, powitał serdecznie przedstawicieli Sejmiku Województwa Łódzkiego, Przedstawicieli Służb Mundurowych i Służb Powiatowych, Wójtów z sąsiadujących gmin, Radnych Rady Gminy Sławno, Sołtysów, Przewodniczące KGW i Zespołów Folklorystycznych, Dyrektorów Szkół wszystkich mieszkańców Gminy Sławno, a szczególnie rolników z terenu Naszej Gminy.
Oficjalne otwarcie części wieńcowej nastąpiło wraz z momentem przekazania bochnów chleba, symbolu urodzaju i dostatku oraz szacunku i oddania, przez starostów dożynkowych na ręce Gospodarzy: Czcigodnych Księży ks. kan. Adama Stępnia Proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie, ks. Ryszarda Stylskiego Proboszcza Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Kunicach, ks. Andrzeja Wróblewskiego Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Kamieniu, ks. Jerzego Wojnarskiego Proboszcza Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Zachorzowie, Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Sławno Martę Nowak- Jędrzejewską.
Starostami tegorocznych dożynek byli:
Pani Teresa Mirosława Jurek z Gawron, która prowadzi 8 ha gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą. Pani Teresa jest bardzo aktywną działaczką społeczną. Kontynuuje rodzinną tradycję rękodzieła artystycznego, tworzy w wielu dziedzinach sztuki ludowej: wykonuje hafty, koronki, tkaninę i strój regionalny, plastykę obrzędową ? pisanki i palmy. Specjalizuje się w zdobieniu haftem krzyżykowym: koszul, obrusów i serwetek. Szyje wełniaki i zapaski. Swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie przekazuje wnuczkom. Uczestniczy w przedsięwzięciach popularyzujących regionalne zwyczaje i obrzędy doroczne. Od 2007 roku pełni funkcję przewodniczącej zespołu folklorystycznego ?Róża? a do 2019 r. była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Gawronach. Jest znana przede wszystkim, jako popularyzatorka tradycji i animatorka życia kulturalnego w swoim środowisku. W roku 2012 została odznaczona ?Orderem Serca - Matkom Wsi?, jak również odznaką ?Zasłużony Działacz Kultury?. Działalność społeczna Pani Mirosławy Jurek jest dobrym przykładem działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i szerzenia kultury ludowej.
Pan Andrzej Dziubałtowski urodził się w 1959 roku jest mieszkańcem wsi Olszowiec, gdzie wraz z żoną Haliną prowadzą gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję roślinną. Wspólnie wychowali dwójkę dzieci. Pan Andrzej bardzo aktywnie udziela się społecznie. Od 1985 roku działa jako dh strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowcu, a od r. jako jej Prezes. Działalność Pana Dziubałtowskiego opiera się na pracy społecznej, niosącej bezinteresowną pomoc poszkodowanym podczas pożarów i innych klęsk żywiołowych cieszącą się dużym uznaniem społecznym. Jako Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowcu poza zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego wykonuje różne prace na rzecz lokalnej społeczności poprzez swój udział w organizacjach społecznych i samorządowych. Bierze udział w uroczystościach państwowych, kościelnych, szkolnych i patriotycznych. Za swoje zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej został odznaczony brązowym, srebrnym oraz złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Jego praca i zaangażowanie jest dobrym przykładem działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej niosącej pomoc innym ludziom.
W imieniu Gospodarzy Dożynek i wszystkich mieszkańców gminy Wójt Tadeusz Wojciechowski podziękował rolnikom za owoce ich pracy, za tegoroczny plon, życząc jednocześnie dużo zdrowia i pomyślności oraz dobrych czasów dla rolnictwa.
Pięknie wykonany z tegorocznych zbóż i ziół wieniec dożynkowy został ośpiewany przez zespół folklorystyczny ?Słowiki? ze Sławna przy akompaniamencie kapeli muzycznej w składzie: pan Zbigniew Kosylak ? Instruktor zespołu, pan Bogdanowi Lipski - bębenek, pan Roman Wojciechowski ? skrzypce Po zakończonej części wieńcowej, by tradycji stało się zadość Wójt podziękował zasłużonym dla Gminy tradycyjnym chlebem z tegorocznych zbiorów.