Strażacy PSP apelują o rozsądek i rozwagę podczas korzystania z kąpielisk

Strażacy PSP apelują o rozsądek i rozwagę podczas korzystania z kąpielisk
21.08.2020

Okres wakacyjnego odpoczynku jest czasem szczególnym i długo oczekiwanym dla każdej rodziny. To właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, dzieci i młodzież spędzają dni nad wodą, w górach, czy też na koloniach. Radość, odprężenie, które są nieodzownym elementem letniego wypoczynku sprawiają, że często wielu z nas traci czujność i zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Niestety tylko w ciągu jednego ostatniego tygodnia śmierć na zbiornikach i rzekach na terenie powiatu opoczyńskiego poniosły 3 osoby, w tym 17-letni chłopak, 61-letni mężczyzna oraz 55-letnia kobieta!

Jest to najtragiczniejszy początek wakacji, jaki pamiętamy, dlatego apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność, gdyż miło spędzany czas może przerodzić się w tragedię rodzinną, a ofiarami może być, np. nasze rodzeństwo, rodzice, dziadkowie! Przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli lub niewystarczająca opieka nad dziećmi mogą być opłakane w skutkach.

Przypominamy, że na terenie naszego powiatu na wszystkich zbiornikach obowiązuje zakaz kąpieli!

 

O czym należy pamiętać, aby w bezpieczny sposób spędzić czas nad wodą?

 

  1. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby korzystać z kąpielisk, na których obecni są ratownicy WOPR sprawujący opiekę nad wypoczywającymi.
  2. Absolutnie nie należy kąpać się na tzw. dzikich kąpieliskach oraz na kąpieliskach będących zalanymi żwirowniami lub gliniankami ? są one bowiem bardzo głębokie, mają nierówne dno (w jednym miejscu może być płytko, a po przejściu kilku kroków można wpaść w głębię), a przede wszystkim nie ma na nich ratowników.
  3. Zawsze należy przestrzegać regulaminu konkretnego kąpieliska ? nie można zatem wypływać poza oznakowaną bojami taflę wody, jak również należy przestrzegać ewentualnych znaków dotyczących zakazu skakania do wody.
  4. Należy pamiętać o tym, że skakanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się tragicznie ? można zostać kaleką do końca życia z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
  5. Nigdy nie należy wchodzić do wody, kiedy ratownicy umieszczają na maszcie czerwoną flagę ? oznacza to bezwzględny zakaz kąpieli! Nie wolno lekceważyć tego znaku ? jeśli ratownik umieszcza taką flagę na maszcie, to z jakiegoś powodu uważa, że kąpiel w danym momencie jest niebezpieczna i może zagrażać życiu wypoczywających!
  6. Należy pamiętać też o tym, że spędzając nad wodą czas z dziećmi, nie wolno nawet na chwilę spuszczać ich z oczu ? chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie, dziecko bowiem może zostać  "podmyte" przez fale i wciągnięte w głębię wody, może też przewrócić się buzią do wody i utopić się nawet na brzegu.
  7. Nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu ? takie popisy także zwykle kończą się tragicznie, pod wpływem alkoholu nie czuć bowiem strachu, a nadmierna brawura może doprowadzić do tragedii.
  8. Trzeba pamiętać też o tym, że do wody należy wchodzić stopniowo, nie można po długim wygrzewaniu ciała na słońcu wskakiwać do wody od razu, może to bowiem doprowadzić do wstrząsu termicznego.
  9. W przypadku korzystania z łódki czy kajaka, koniecznie należy też założyć dopasowany do wzrostu i masy ciała kapok.

Pływając na materacu czy pontonie nie wolno wypływać za daleko, bowiem w ten sposób możemy zostać zniesieni przez prąd wody, co także może skończyć się źle. Jeśli już dojdzie nad wodą do wypadku i ktoś zacznie się topić, wtedy trzeba natychmiast udzielić mu pomocy.

 

W jaki sposób udzielić pomocy tonącemu?

 

  • Jeśli zobaczymy, że ktoś się topi, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i spróbować wyciągnąć tonącego z wody.
  • Jeśli mamy możliwość, można rzucić mu linę, koło ratunkowe lub długi kij ? być może w ten sposób uda się wyciągnąć topielca z wody. Jeśli nie można wyciągnąć tonącej osoby w ten sposób, należy przyholować ją do brzegu, trzymając ją w taki sposób, aby tonący "nie oddychał pod wodą" ? jego twarz musi znajdować się powyżej wody, aby do jego płuc w czasie oddychania nie dostała się większa ilość wody.
  • Po wyciągnięciu topielca na brzeg, jeśli jest on nieprzytomny i nie oddycha, należy od razu rozpocząć resuscytację. Po odchyleniu głowy topielca do tyłu, należy wykonać dwa oddechy (należy objąć swoimi ustami usta topielca oraz zacisnąć palcami jego nos), a następnie trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej (splecione ręce należy położyć w połowie długości mostka i wykonywać rytmiczne uciśnięcia na głębokość 4-5 cm), czynności te należy powtarzać do momentu odzyskania przez topielca przytomności lub oddechu, lub do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
  • Jeśli tonący zacznie oddychać, należy położyć go w pozycji bocznej ustalonej, bowiem istnieje duże ryzyko wymiotów. Jeśli topielec natomiast odzyska przytomność, należy go okryć, podać do picia ciepły, ale nie gorący płyn i czekać na przyjazd pogotowia ratunkowego. 

 

 

 

Do pobrania: 

Styczeń 2025

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
System Informacji Przestrzennej
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku