INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW POSIADAJĄCYCH PSY

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW POSIADAJĄCYCH PSY
28.12.2023

Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt: ?Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3m.?

UWAGA!      PSY WAŁĘSAJĄCE SIĘ, ALE NIE BEZDOMNE!!!

W ostatnim okresie nasiliło się zjawisko dużej ilości psów, które bez żadnego nadzoru przemieszczają się po terenie naszej gminy, często narażając na niebezpieczeństwo użytkowników dróg, mieszkańców, a szczególnie dzieci. W zdecydowanej większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. ?bezdomne? psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli.
Bardzo często właściciele czworonogów pozwalają psom biegać samowolnie po drogach i innych terenach. W związku z powyższym do wszystkich właścicieli psów apeluje się o trzymanie ich na terenie swojej posesji. Nieruchomość musi być ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa, ponadto musi być odpowiednio oznakowana tabliczka ze stosownym ostrzeżeniem.

W przypadku niewywiązania się z ww. obowiązku posiadaczowi zwierzęcia zgodnie z Kodeksem wykroczeń wymierzona może zostać kara ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych bądź nagany. Jeżeli pies w wyniku pogryzienia spowoduje u innej osoby obrażenia, właściciel czworonoga może odpowiadać jak za przestępstwo.

W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela psa.

SZCZEPIENIA PSÓW SĄ OBOWIĄZKOWE!!!

Każdy właściciel psa powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienia przeciwko wściekliźnie powinno wykonać się w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie musi być rokrocznie powtarzane!!!

Lipiec 2024

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku