SEGREGUJESZ ? ZYSKUJESZ
To się opłaca!
Produkt staje się odpadem wtedy, kiedy przestaje być nam użyteczny. Należy go wówczas wyrzucić w odpowiednie miejsce, aby nie stanowił dla nas żadnego zagrożenia, dając mu jednocześnie drugie życie, tj. szansę na to, że odpad znów stanie się użyteczny. Segregując odpady przyczyniasz się do ochrony środowiska i zaoszczędzisz. Przepisy nowej ustawy gwarantują, że opłata za odpady posegregowane będzie niższa. Segregacja to czysty zysk.
Powtórne wykorzystanie czy przetwarzanie posegregowanych odpadów znajduje coraz szersze zastosowanie w produktach codziennego użytku. Segregując odpady oszczędzamy zasoby naturalne: wodę energię. Z odpadów mogą powstać np., chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, kolczyki, kosze, torebki a nawet meble czy ubrania.
ZASADY WŁAŚCIWEJ SEGREGACJI
Papier i tektura (pojemnik niebieski) to: opakowania z papieru, karton, tektura, gazety i czasopisma, katalogi, ulotki, książki, zeszyty, torebki i worki papierowe.
Szkło (pojemnik zielony) to: szklane butelki bez nakrętek, słoiki bez kapsli i zakrętek, stłuczka szklana bez zanieczyszczeń, bez szyb okiennych, szklane opakowania po kosmetykach.
Metale i tworzywa sztuczne (worek żółty) to: plastikowe butelki (zgniecione), torebki foliowe i reklamówki, plastikowe opakowania po kosmetykach, szamponach, płynach i artykułach spożywczych, miski i doniczki plastikowe, opakowania kartonowe po sokach, napojach i mleku, opakowania stalowe i aluminiowe np. puszki po napojach, metalowe kapsle, zakrętki od słoików, czysty styropian opakowaniowy.
Bioodpady (BIO) (worek brązowy) to odpady organiczne powstające w naszych domach z resztek jedzenia lub roślin, które ulegają naturalnemu procesowi rozkładu (biodegradacji) np. skoszona trawa, liście, drobne gałęzie, odpadki z owoców i warzyw, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych.
Niesegregowane zmieszane odpady komunalne (pojemnik czarny lub szary) to wszystkie nieczystości, które z różnych względów nie można zakwalifikować do frakcji odpadów, które są zbierane w sposób selektywny.