Ochotnicza Straż Pożarna w Olszowcu

Ochotnicza Straż Pożarna w Olszowcu

Wieś Olszowiec powstała w XV w, jej pierwotna nazwa brzmiała Olschowiers. Pierwszymi dziedzicami byli Dorota i Mikołaj ze Sławna a od roku 1789 kolejni potomkowie rodu Radooskich, pieczętujący się herbem Skarbek. Początkowo znajdował się tu dwór, karczma i dziesięd chałup. Z biegiem lat Olszowiec rozwijał się i w roku 1933 na mocy zarządzenia ze wsi i Kolonii Olszowiec utworzono Gromadę Olszowiec. Tuż przed zjednoczeniem nastąpiło zorganizowanie inicjatorów straży i w 1932 roku utworzono Ochotniczą Straż Pożarną, jako jednostkę wyższej użyteczności. Wpływ na to miało ogromne zagrożenie pożarowe, wynikające z ówczesnej techniki budowlanej a przede wszystkim strzechy niemal na każdym domu, jak również duże zagęszczenie budynków. Chłopi pragnęli sie zorganizowad by móc wspólnie działad na rzecz swojej wsi. Pierwszymi członkami i założycielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowcu byli: Ignacy Pluta, Jan Staoczyk, Jan Kłosioski, Jan Jakubczyk, Wawrzyniec Rogulski oraz Antoni Staoczyk. Do pierwszego zarządu OSP wybrani zostali; dh Franciszek Pluta- prezes, dh Frankiewicz- naczelnik, dh Franciszek Kowalczyk- gospodarz.

Początki istnienia straży były bardzo trudne. Jednostka cierpiała na brak doświadczenia, sprzętu, funduszów a przede wszystkim pomieszczenia. Członków OSP szczególnie wyróżniało zorganizowane działanie. Brak również było umundurowania. Dopiero w następnych latach każdy strażak zdobywał mundur we własnym zakresie. Aby gromadzid fundusze na zakup podstawowego, niezbędnego sprzętu przeciwpożarowego członkowie straży organizowali zbiórki pieniędzy i odpłatne zabawy wiejskie dla społeczeostwa. Pozyskiwany sprzęt przechowywany był w pomieszczeniach gospodarskich u członków zarządu. Ważnym zagadnieniem było również szkolenie Jednostki, gdyż zagrożenie pożarowe było powszechne, a straty materialne z tego wynikające coraz większe.

Na chrzest bojowy jednostki długo nie trzeba było czekad. 26 czerwca 1935 roku w Olszowcu wybuchł pożar, który strawił 22 budynki gospodarcze. Było to pierwsze i jakże gorzkie doświadczenie dla druhów w walce z ogniem. Obraz pogorzeliska zmobilizował strażaków do wzmożonej pracy nad wyszkoleniem jednostki. Podjęli oni działania, które miały na celu budowę strażnicy, zbiornika przeciwpożarowego oraz gromadzenie funduszy na zakup sprzętu.

Kilkuletnie starania zniweczyła wojna. Czas okupacji był martwym okresem w rozwoju jednostki. W roku 1945 nastąpiło jednak ożywienie i kontynuacja wcześniej podjętych działao. W tym czasie na czele zarządu stanęli: dh Jan Staoczyk-prezes, dh Antoni Staoczyk- naczelnik, dh Franciszek Pluta-gospodarz, dh Franciszek Kowalczyk- skarbnik.

Wysiłek, ciężka praca, zaangażowanie i osobisty wkład wszystkich mieszkaoców Olszowca został wynagrodzony 4 maja 1969 roku kiedy to nastąpiło oddanie do użytku upragnionej strażnicy. Dzięki wsparciu władz gminnych i powiatowych zbudowano także
zbiornik przeciwpożarowy, jednostka otrzymała motopompę z osprzętem a nawet umundurowanie bojowe i wyjściowe. Druhowie ciągle zdobywali wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a swoje umiejętności praktyczne sprawdzali na zawodach sportowo- pożarniczych. Jednostce brakowało tylko pojazdu, który zastępowali furmanką konną lub traktorem z przyczepą. W czasie tego rozkwitu w skład zarządu wchodzili: dh Wacław Wiaderny ? prezes, dh Edward Dębowski - naczelnik, dh Bronisław Mierzwa - v-ce naczelnik, dh Władysław Rogulski - sekretarz, dh Władysław Dębowski - skarbnik, dh Kazimierz Kłosioski - gospodarz.

21 marca 1972 roku znów przychodzi tragiczny dzieo dla mieszkaoców Olszowca. Strażacy po raz kolejny musieli zmierzyd się z siejącą spustoszenie siłą ognia. Pożar pozostawił po sobie zgliszcza 23 budynków gospodarczych a w szczególności stodół. Kolejne lata to normalna działalnośd jednostki polegająca na czuwaniu nad bezpieczeostwem mieszkaoców i ich mienia. Dopiero w 1983 roku wraz ze zmianą zarządu nastąpiło ożywienie działalności OSP. W szeregi straży wstąpiła duża grupa młodych, aktywnych i dobrze zorganizowanych druhów, skorych do pracy i otwartych na innowacje. W skład nowego zarządu wchodzili: dh Jan Dębowski- prezes, dh Stefan Dębowski- v-ce prezes, naczelnik, dh Bronisław Mierzwa- I v-ce prezes, dh Sławomir Kowalczyk- II v-ce prezes, dh Marian Kowalczyk- sekretarz, dh Kazimierz Kłosioski- skarbnik, dh Władysław Rogulski- gospodarz, dh Paweł Mierzwa- kronikarz.

W 1986 roku została powołana Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, na czele której stanął druh Paweł Mierzwa. Była to nie lada frajda ale i bardzo ważne doświadczenie dla młodych strażaków. W 1991 roku odbył się festyn z okazji Dnia Strażaka, w którym udział wzięli przedstawiciele władz gminy i druhowie z sąsiednich OSP. Podczas uroczystości aktywnych druhów wyróżniono następującymi medalami: dh Wacław Wiaderny- srebrnym, dh Władysław Rogulski- brązowym, dh Bronisław Mierzwa- brązowym, dh Jan Dębowski- brązowym, odznaka wzorowy strażak dh Stefan Dębowski- odznaka wzorowy strażak

Rok później tj. 5 lipca 1992 OSP w Olszowcu obchodziła uroczystośd 60- lecia istnienia, podczas której została ona włączona w poczet jednostek sztandarowych. Wydarzenie to dokonało się w obecności jednostek gminnych ze: Sławna, Prymusowej Woli, Kamienia, Kunic i Unewla oraz Radnych Gminy Sławno. Podczas obchodów został odczytany list od Krajowego Duszpasterza Strażaków- Jerzego Kołodziejczaka. W następnych latach jednostka werbowała nowych członków i udoskonalała swoją gotowośd bojową poprzez dwiczenia, szkolenia i udział w zawodach. W 1997 roku została przekwalifikowana z typu ,, M? na ,, S1? oraz otrzymała samochód bojowy marki ,, Żuk?. W tym czasie w skład zarządu wchodzili: dh Jan Dębowski ? prezes, dh Jacek Stołek ? naczelnik, dh Andrzej Dziubałtowski ? zastępca naczelnika, dh Marian Kowalczyk ? sekretarz, dh Kazimierz Kłosioski ? skarbnik, dh Sławomir Kowalczyk - przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Pozyskany sprzęt zmobilizował wszystkich druhów do wzmożonej pracy nad modernizacja strażnicy. Poprawiono funkcjonalnośd i estetykę budynku. Obraz
przeprowadzanych zmian przyciągał coraz więcej młodych ludzi, którzy chcieli oddad się służbie dla społeczeostwa i angażowad się w życie organizacji. Efektem tego były lepsze wyniki uzyskiwane na zawodach sportowo- pożarniczych.

Od 2001 roku jednostka cieszy się czołowymi wynikami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Dziewcząt nie tylko na szczeblu gminnym ale i powiatowym. W 2003 roku OSP Olszowiec otrzymała samochód bojowy marki ,, STAR? w związku z tym nastąpiła koniecznośd rozbudowy istniejącego garażu. W 2004 r. została również zainicjowana myśl o rozbudowie i modernizacji OSP. Dzięki zaangażowaniu władz gminy Sławno rozpoczęto związane z tym prace i ostatecznie 14 maja 2006r. odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej strażnicy. Dokonało się to w obecności wielu znamienitych gości między innymi posłanek Elżbiety Radziszewskiej i Haliny Molki. Taka uroczystośd stała się również okazją do wręczenia odznaczeo dla strażaków. Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczona została cała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowcu, zaś Złotą Odznakę Związku OSP otrzymał prezes Jan Dębowski, który tak podsumował całe wydarzenie:,, W naszej strażnicy pragniemy stworzyd ognisko rozwoju naszej kultury i centrum służby dla lokalnego społeczeostwa.?

Do roku 2011 osoby pełniące funkcje prezesa i naczelnika OSP pozostawały niezmienione. 13 marca na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wieloletni prezes Jan Dębowski ustąpił z pełnionej funkcji. Był on człowiekiem bardzo zasłużonym dla rozwoju nie tylko jednostki i ale także całej wsi . Dzięki jego staraniom możliwa była rozbudowa strażnicy, pozyskanie sprzętu oraz umundurowania. Posiadał bardzo dobry kontakt z młodzieżą co zapewne przyczyniło się do tego, że młodzi ludzie chętnie wstępowali w szeregi OSP. Dla podkreślenia jego zasług członkowie jednostki postanowili nadad mu funkcję Honorowego Prezesa OSP w Olszowcu. Od tego momentu aż do chwili obecnej zarząd pozostał niezmieniony w składzie: dh Andrzej Dziubałtowski ? prezes, dh Radosław Sobczyk ? naczelnik, dh Dawid Kowalczyk ? sekretarz, dh Michał Czerczak ? skarbnik, dh Paweł Dziubałtowski ? członek zarządu.

W 2004 roku została powołana Kobieca Drużyna Pożarnicza, która do 2011 roku pozostawała jedyną sekcją kobiecą w gminie Sławno co niejako charakteryzowało jednostkę. Od tego czasu Panie z Olszowca biorą udział we wszystkich zawodach organizowanych za na szczeblu gminnym jak i powiatowym. W 2011 roku jednostka OSP Olszowiec odniosła wielki sukces zajmując I miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym, 2 lata później udało jej się obronid tytuł mistrza, co zapewniło Panią start w zawodach na szczeblu wojewódzkim. 17 września 2014r. Kobieca Drużyna Pożarnicza pierwszy raz wzięła udział w IV Wojewódzkich Zawodach Sportowo-pożarniczych w Moszczenicy gdzie ostatecznie uplasowała się na 7 miejscu. Mówiąc o sukcesach kobiet, nie można zapominad także o Drużynie Męskiej, która w 2014 roku po raz pierwszy od momentu powstania zdobyła medal na gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. Oprócz startu w zawodach, druhny i druhowie czynnie uczestniczą w świętach kościelnych i paostwowych jak również w oficjalnych uroczystościach na terenie gminy. Biorą udział w działaniach gaśniczych,
poszukiwawczych, odśnieżaniu dróg w obrębie zasięgu terytorialnego jednostki, zabezpieczaniu rajdów rowerowych i dożynek gminnych oraz pracach na rzecz strażnicy. Jednostka dba o rozrywkę w zespole, dlatego organizuje różnego rodzaje spotkania integracyjne takie jak: ogniska, grille, turnieje sportowe. Strażacy współpracują również z różnymi organizacjami w zakresie integracji środowisk lokalnych a przede wszystkim z kołem gospodyo wiejskich działającym we wsi Olszowiec. Aktualnie jednostka liczy 66 członków.

 

 

ZARZĄD OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W OLSZOWCU


Przezes OSP dh Andrzej Dziubałtowski
dh Andrzej Dziubałtowski - Prezes

dh Kamil Włodarczyk - Wiceprezes - Naczelnik
dh Ewa Wijata - Sekretarz
dh Adam Czerczak - Skarbnik
dh Krystian Pluta - Gospodarz
dh Karol Kowalczyk - Członek
dh Zbigniew Sobczyk - Członek

KOMISJA REWIZYJNA

dh Michał Czerczak - Przewodniczący
dh Paweł Dziubałtowski - Sekretarz
dh Przemysław Kowalczyk - Członek

Zebranie sprawozdawczo wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowcu - 2021 rok

Zebranie sprawozdawczo wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowcu - 2016 rok

 

 
 
 Strażnica Olszowiec
 

 

W dniu dziesiątego  lutego 2018 roku odbyło się kolejne zebranie sprawozdawcze w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowcu. Zebranie otworzył Prezes, druh Andrzej Dziubałtowski. Przywitał wszystkich członków jednostki oraz zaproszonych gości: Wójta Gminy Sławno, członka honorowego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi Pana Tadeusza Wojciechowskiego, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sławnie druha Antoniego Kotusiewicza, Komendanta Gminnego OSP w Sławnie druha Grzegorza Krakałę, Panią kapitan Agnieszkę Wojciechowską z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie Panią Marzenę Skowrońską

Po przywitaniu gości przystąpiono do realizacji zaplanowanego porządku obrad. Druh Andrzej Dziubałtowski, Prezes OSP w Olszowcu podsumował działalność zarządu za miniony rok, skarbnik jednostki ? druh Adam Czerczak przedstawił sprawozdanie finansowe, a Przewodniczący Komisji Rewizyjnej druh Paweł Dziubałtowski odczytał raport z przeprowadzonych kontroli wewnętrznych i złożył wniosek o udzielenie absolutorium dla zarządu. Członkowie jednostki jednogłośnie przegłosowali wniosek.

 

Kwiecień 2024

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku