ZASADY USUWANIA DRZEW I KRZEWÓW ? NOWE PRZEPISY PRAWNE

ZASADY USUWANIA DRZEW I KRZEWÓW ? NOWE PRZEPISY PRAWNE
30.01.2017

Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody, która wprowadziła istotne zmiany w zakresie obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.

Od 1 stycznia br. zezwolenie to nie jest już wymagane w przypadku:

1) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Uwaga!!! Wyjaśnienie pkt 1) na podstawie interpretacji Ministerstwa Środowiska:

?Zezwolenie na usuniecie drzewa i krzewu nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie.

Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo/krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony.

Ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza (odpowiada definicji działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Przykładowo, usuniecie drzewa/krzewu w celu budowy domu nie jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Natomiast usunięcie drzewa/krzewu pod budowę stodoły, obory, kurnika albo budowę drogi dojazdowej do pola jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej).

Jeżeli więc rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy domu, korzysta z w/w zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia. Jeżeli natomiast rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy stodoły, nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia?.

2) drzew i krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Uwaga!!! Wyjaśnienie pkt 2) na podstawie interpretacji Ministerstwa Środowiska:

?Zezwolenie nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Rolnik, bez względu na położenie nieruchomości, gatunek oraz wymiary drzew, może więc je usunąć z gruntu rolnego w celu wprowadzenia na ten grunt upraw rolnych?.

 3) usuwania drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza: 100 cm (dotyczy topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) oraz 50 cm (dotyczy pozostałych gatunków drzew).

 4) usuwania krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2.

Uwaga!!! Wyjaśnienie pkt 4) na podstawie interpretacji Ministerstwa Środowiska:

?Przez skupisko należy rozumieć grupę roślin krzewiastych stykających się pędami. Obowiązku uzyskania zezwolenia nie stosuje się do krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25m2. Jeżeli więc krzew albo skupisko krzewów rosnące na nieruchomości  mają np. 3 m2, 10 m2 albo 23 m2, to do usunięcia ich w całości albo w części nie jest potrzebne zezwolenie. Dopiero przekroczenie przez krzew albo skupisko krzewów  (grupę krzewów stykających się pędami) na nieruchomości  w/w powierzchni 25 m2 wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia na usunięcie ich w całości albo w części, o ile oczywiście działanie takie nie podpada pod inny wyjątek wynikający z przepisów ustawy (np. zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia na usuwanie krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej)?.

 Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi zezwolenie nie jest również wymagane w przypadku:

  • usuwania krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, 
  • urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin,
  • usuwania drzew lub krzewów na plantacjach,
  • usuwania drzew lub krzewów owocowych,
  • drzew lub krzewów usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych,
  • prowadzenia akcji ratowniczej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia,
  • usuwania drzew lub krzewów stanowiących złomy lub wywroty,

Uwaga!!! - po przeprowadzeniu oględzin przez pracowników Urzędu Gminy w Sławnie w celu potwierdzenia, że drzewa lub krzewy stanowią złom lub wywrot, 

  • drzew lub krzewów należących do gatunków obcych, tj. bożodrzew gruczołowaty.

Nowe przepisy o wycince nie dotyczą drzewostanu leśnego. Usuniecie drzew rosnących w lasach nadal wymaga uzgodnienia z leśniczym warunków wycinki oraz właściwego ocechowania drewna w oparciu o przepisy ustawy o lasach.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy w Sławnie, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno, w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa, tel. 44 755-17-81 oraz na stronie Ministerstwa Środowiska:

https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/usuwanie-drzew-i-krzewow-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania/

May 2024

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku